خانه / راندو / آبرنگ / راندو با آبرنگ

راندو با آبرنگ

راندو با آبرنگ

برای آغاز آموزش راندو با آبرنگ ،لازم است اطلاعات درستی از انواع ابرنگ هایی که در بازار وجود دارند،به دست آوریم,زیرا شناخت انواع آبرنگها وخواص هریک از آنها، می تواند در پیشرفت آموزش و پدید آوردن آثار موثر باشد.همچنین،در آموزش راندو با ابرنگ، آشنایی با مواد و ابزار ،انواع کاغذ و قلم مو و چگونگی و مصرف وکاربرد آنها ،وروش های آماده سازی هریک بسیار اهمیت دارد و بی توجهی به آنها،مشکلات اجرایی بسیاری را پدید می آورد. بدین خاطر در اینجا سعی شده است که به هر یک از آنها ، توجه کافی مبذول شود.

۱-شناخت انواع آبرنگ
۲-شناخت انواع قلم مو آبرنگ
۳-شناخت انواع کاغذ مخصوص راندو با آبرنگ
۴- آماده سازی ابزار و وسایل کار
۵- آماده سازی کاغذ آبرنگ و ساخت بوم کاغذی
۶- تفاوت کاربرد آبرنگ و گواش در نقاشی
۷- کاربرد قلم مو وایجاد تکنیک

شناخت آبرنگ
آبرنگ ها مخلوطی از پودر های مولد رنگ و مواد صمغی یا رزینی هستند که به تناسب نوع کاربردآنها به سه دسته مواد ابرنگی خشک ، مرطوب و مایع تقسیم می شوند .

شناخت مواد آبرنگی
۱-آبرنگهای قرصی و بلوکی (انواع خشک)
۲-آبرنگهای مرطوب (گواش) و آبرنگهای تیوپی (مرطوب)
۳-آبرنگهای جوهری(اکولین)
انواع آبرنگ ها را در بازار جدا از جنبه اقتصادی ،بیش تر مربوط به خواص وکاربرد آنهاست.مثلا بعضی از انواع ابرنگهای قرصی ،ایجاد رنگابه شفاف می کنند و برخی دیگر رنگهای مات و پوششی پدید می آورند و هر کدام نیز کاربرد خاصی دارند.
شناخت گواش
نوعی آبرنگ مرطوب است که با غلظت های متفاوتی در آب حل می شود و مثل هر آبرنگ دیگری با قلم مو روی کاغذ کشیده می شود . گواش پوشش رنگی مناسبی دارد و از جهاتی شبیه رنگ روغن است و می توان آن را به صورت لایه های ضخیم تر نیز مصرف کرد.

آبرنگ های تیوپی یا خمیری
از نظر ساختاری نظیر گواش است و هیچ گونه تفاوتی با آن ندارد.اما گواش در داخل ظرف های شیشه ای نگهداری می شود. بنابراین زوتر خشک می شود ، چون بیشتر در معرض هوا قرار می گیرد. اما آبرنگ تیوپی یا گواش تیوپی به علت دوری از هوا و نور،از گواش شیشه ای برای کارمناسب تر است. در بیشتر آثار هنری نیز از همین آبرنگ لوله ای استفاده می کنند،زیرا در سرعت کار موثرتر است.

انواع قلمو آبرنگ
قلموهای که برای راندو با آبرنگ به کار می رود ،موهایی نرم و قابل انعطاف دارند و بر حسب تناسب کار ونیاز دارای موی بیشتر یا کمتر و درجه زبری یا نرمی خاصی هستند. بهترین قلموهارا از موی حیواناتی که موهای مناسب این کار دارند، می سازند.
۱،۲٫قلم موهای شست وشو(نوع فرانسوی با موی سنجاب، برای رنگ آمیزی پس زمینه و محو کردن-های لطیف)
۳٫۴٫قلموهای ژاپنی با دسته نی بامبو و موهای آهوی کوهی،
۶و۵٫قلموهای گرد با موهای مصنوعی (مناسب برای نوآموزان)
۷٫قلموی میمون هندی (مانگو) که از قابلیت انعطاف کم تری بر خوردار است .
۸٫قلموی مخصوص،از موی سمور برای کشیدن خط باریک.
۹٫قلموی باد بزنی از موی گاونر (برای پاک کردن و خراشیدن)
۱۰٫۱۱٫قلموی آبرنگ نقاشان حرفه ای ساخته شده از موی گاو نر (شماره بالاتر ان نیز مورد استفاده آبرنگ کاران است)

شناخت کاغذ های آبرنگ

انواع کاغذهای ابرنگ عبارتند از کاغذهای نرم،زبر،ضخیم یا نازک که بنابر نیاز ،مورد استفاده قرارمیگیرد.البته همه آنها باید قدرت جذب آب را داشته باشند.

کاغذهای نرم:
این نوع کاغذها بدون بافت هستند، بنابراین برای تمرین نقاشی با آبرنگ بسیار مناسبند. بدیهی استف هر قدر کاغذ نرم تر باشد،آبرنگ پس از خشک شدن بر آن تیره تر به نظر می رسد. کاغذی که قدرت جذب بیش تر آب را دارد ، آبرنگ بر آن کمرنگ تر دیده می شود.پشت و روی کاغذها هم کمی با هم فرق دارند و کار روی هر طرف با طرف دیگر متفاوت است.استفاده از کاغذ نرم به صورت خشک یا تر نیزدر چگونگی کار تاثیر دارد. نشان دادن جزئیات بر کاغذ نرم و خشک راحت تر است و از کاغذ نرم و مرطوب برای نشان دادن فضاهای دور یا مه گرفته استفاده می شود.

کاغذ مقوایی:
کاغذ هایی هستند که با استفاده از امکانات ویژه ای برای کار با آبرنگ ساخته شده اند. قدرت جذب آب ،داشتن ضخامت و قدرت مقاومت در مقابل رطوبت و آب (کاغذ های غیرآبرنگ در مقابل آب،نرم و خمیری وچروکیده میشوند) وداشتن بافت های درشت و ریز در سطح کاغذ،از صفات بسیار مشخص کاغذ مقوایی آبرنگ است که با اسامی تجاری گوناگون نظیر:کاغذ.فابریانو،اشتنباخ ، کانسون.آرچ.خروس نشان. ونیز کاغذ چکشی و انواع مقوای ماکت. در بازار عرضه میشوند.که البته برای شروع کار و تمرین بهتر است از مقوای اشتنباخ ( با استفاده از روش شاسی کشی) استفاده شود. معمولی ترین اندازه کاغذ آبرنگ همان اندازه استاندارد ۵۰*۷۰ سانتی متر است .

کاغذ های ساخته شده از برنج
کاغذهای ساخته شده از برنج و پوسته های گیاهی آن همیشه مورد توجه بوده اند .ایرانیان درحدود قرن چهارم هجری ،کاغذی از پوست ساقه الیاف و شلتوک برنج در مازندران ساختند. این کاغذ ساروی نام داشت و منسوب به شهر ساری بود . همچنین کاغذ کاهی را از ضایعات گندم (کاه) ساختند که هنوز همبه همان نام کاغذ کاهی مصرف دارد. امروزه کشور ژاپن از ضایعات گیاهی و الیاف برنج کاغذهای برای ابرنگ و آثار هنری به بازار عرضه می کند که دارای ویژگی های خاصی هستند. بعضی مثل کاغذ (ایو) دارای نرمی و زبری متفاوت در دو طرف کاغذ هستند.وبرخی دیگر مثل کاغذهای موسا که هرچند نازکند اما سطحی محکم و زبر دارند.انواع دیگر کاغذ ژاپنی یوک .اوکاوارا. کیتا کاتا .سیومای نام برد.
سایر انواع کاغذ آبرنگ
کاغذ های دست ساز :
این کاغذ ها به علت عاری بودن از مواد شیمیای و داشتن بافت های متفاوت.مورد توجه نقاشان آبرنگ کار هستندو در دو نوع سرد و گرم عرضه می شوند:
الف: کاغذ دست ساز فشرده سرد با بافت های نرم تا زبر که مخصوص نقاشی با آبرنگ است.
ب :کاغذ دست ساز فشرده گرم با بافت نرم که ویژه نقاشی با آبرنگ و گواش تولید می شوند.


آماده سازی وسایل کارگاهی
شک نیست که آشنایی کافی با ابزار و وسایل کار در نقاشی آبرنگ ، فرصت های خوبی را برای کار کردن توام با لذت و علاقه فراهم می کند. چه بسا که نداشتن شناخت کافی از چگونگی ابزار ولوازم کار، ضمن نقاشی. مشکلات پیش بینی نشده ای ایجاد کند و سبب هدر رفتن وقت و امکانات شود و در نتیجه دلگیری و یأس به ارمغان آورد. داشتن میز کار با سطح افقی صاف ،شاسی همراه با گیره و چسب های کاغذی ،مداد و مداد تراش ، صندلی یا چهار پایه گردان، چراغ رومیزی و نیز بر خورداری از فضایی آرام ، شرایط راندو و کار با آبرنگ را آسان می کند.

میز کارو سطوح متغیر
در نقاشی آبرنگ میز کار باید دارای سطح کار متغیر باشد ،زیرا نقاش به تناسب کارش ، نیازمنداستفاده از سطح صاف ، متغیر و قابل انعطاف است. همین طور داشتن شاسی یا زیر دستی افقی برای کار بسیار مناسب است ؛ زیرا وقتی کاغذ مخصوص ابرنگ به طور افقی روی زیر دستی قرار می گیرد، رطوبت لازم روی سطح افقی آن راحت تر پخش می شود ودرنهایت به پخش آسان تر رنگها منجر می شود. گاهی ممکن است چرخاندن زیر دستی به چپ یا به راست، در سرعت کار یا کنترل زیر دستی موثر باشد.بنابر این در نقاشی آبرنگ ، سطح کار و تغیرات آن از ارزش ویژهای بر خوردار است.

آماده سازی ابزارها
تهیه ابزار کار و وسایل ساخت رنگ ، نظیر کاردک،پالت.ظرف شست و شو و ظرف آب تمیز.جایگاهی خاص در ایجاد تمر کز در به کارگیری رنگ وبه کار گیری آگاهانه مواد هنری دارد.


پالت مخصوص آبرنگ
دارای سطح لعابی یا پلاستیک شیب دار و گودی است که قابلیت نگهداری آب را دارد. معمولادر آبرنگ های مرغوب . سر جعبه آبرنگ را به صورت پالت می سازند. ظرف های کوچک جای تخم مرغ ،و پالت های پلاستیکی با گودی شبیه به جای تخم مرغ ،برای کاربسیار مناسب هستند(و پالتهای تخت چند خانه همین طور استفاده از ظرف چینی یا سرامیک سفید نیز برای این منظور توصیه می شود.در صورتی که قصد کار کردن با آبرنگ و گواش را داشته باشیدبرای هر کدام به یک پالت جداگانه نیاز دارید.

آماده سازی کاغذ آبرنگ (شاسی کشی کاغذ)
ساخت بوم کاغذی برای نقاشی با آبرنگ : چون انواع کاغذهای آبرنگ،در اثر رطوب ممکن است دچار تغیراتی شوند، برای جلوگیری از این اثر نا مطلوب ، آنها را به صورت موقت بوم می کنند.

ابزار و لوازم مورد نیاز:
کاغذ آبرنگ،تخته شاسی (تخته سه لا) یا زیر دستی چوبی،ماشین دوخت یا پونز، چسب کاغذی،حوله یا دستمال کاغذی یا پارچه تمیز.

……………………………………………………………………………

جهت مشاهده عناوین زیر کافیست روی عنوان مورد نظر کلیک کنید.

آموزش نحوه راندو با مداد رنگی

نمونه های موردی از راندو با مداد رنگی

آموزش نحوه راندو با آبرنگ 

نمونه های موردی از راندو با آبرنگ

آموزش نحوه راندو با ماژیک

نمونه های موردی از راندو با ماژیک

آموزش و نمونه های موردی از راندو با وایتکس

جهت هر چه بهتر شدن مطالب سایت ما را از دیدگاه سازنده خود آگاه سازید.

مطلب پیشنهادی

راندو با وایتکس(مواده شوینده)

آموزش راندو با وایتکس(مواده شوینده) برای راندو با وایتکس بهتره از مقوا فابریانو ۴۰۰ گرم استفاده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
.

Powered by themekiller.com