خانه / راندو / نحوه تحلیل سایت
تحلیل-سایت

نحوه تحلیل سایت

نحوه تحلیل سایت

با سلام خدمت تمامی دوستان و همراهان همیشگی کدیار ، در این پست میخواهیم  نحوه تحلیل و آنالیز کردن سایت در حد توان خود شرح بدهیم همانطور که می دانیم تحلیل سایت نخستین گام در طراحی مطرح می گردد که در تحلیل سایت سه مرحله اساسی تحقیق -تجزیه -تحلیل و جود دارد…

در ادامه این پست بیشتر با نحوه تحلیل سایت و نمونه های موردی آشنا خواهیم شد.با ما همراه باشید.

تحلیل سایت site analysis، یکی از مهمترین مراحل طراحی است که:

به طور کلی تحلیل سایت شامل مجموعه اطلاعاتی است که به عنوان نخستین گام در طراحی مطرح می گردد و که تحلیل سایت  دارای سه مرحله که به شرح زیر می باشد :

۱- تحقیق
۲-تجزیه
۳-تحلیل

به طور کلی به هنگام آغاز به کار تحلیل سایت می بایست ابتدا نکات مورد بررسی را تعیین و سپس اقدام به جمع آوری اطلاعات و داده ها مطابق با موارد مشخص شده، نمود. این موارد را به ترتیب می توان به :

دسترسی ها:

در این مرحله از تحلیل سایت ارتباط میان سایت و معابر اصلی و فرعی مورد مطالعه قرار می گیرد که می توان از طریق عکس های هوایی و نقشه های موقعیت زمین نیز انجام گیرد. تعیین فاصله زمانی و فیزیکی زمین از نقاط اصلی بسیار مهم است که از طریق رانندگی یا پیاده روی در اطراف سایت انجام میگیرد.

مسیر :

کلیه مسیرهایی که به سایت منتهی می شود را ما باید در تحلیل سایت مشخص بکنیم که باید جنس مصالح کف پوش ها را نیز بیان کنیم:راه آسفالته ” آسفالت گرم یا سرد ” ، راه مالرو ، راه پیاده یا سواره ، راه خاکی ، راه پر ترافیک  و … .

راه ها ، مسیرها و خیابان ها سلسله مراتبی برای خود دارند و بر اساس درجه بندی مشخص می شوند : اصلی و یا فرعی و …. !

مجاورت ها:

منظور از این بخش از تحلیل سایت مطالعه همسایگی های سایت می باشد. عموما این مرحله با مشاهده مستقیم و میدانی و پیمایش زمین همراه می گردد. مواردی موجود در این بخش شامل الگوها و بافت های معماری، نورپردازی معابر، شرایط و وضعیت ابنیه موجود و کاربری های مجاور زمین می باشد .  به طور کلی هدف از انجام این بخش دستیابی به داده هایی در زمینه میزان و نحوه تأثیر ابنیه مجاور بر سایت و ساکنین منطقه است.

شیب زمین :

برای طراحی شیب زمین هم نیاز است . به صورت گرافیکی می نویسیم که شیب غالب مثلا شمال به جنوب است و با بیان درصد شیب.

 نور :
بستگی به نوع کابری نور طبیعی یا مصنوعی به کار میبریم و با جهت و نحوه حرکت در صورت طبیعی بیان میکنیم . مثلا سینما به نور مصنوعی و کلاس های یک مدرسه به نور طبیعی نیاز دارد . نور در ساعات مختلف قرار میگیرد .
همانطور که میبینیم نور در ساعات ۹ تا ۱۸به  ساختمان مورد نظر می تابد.
پس در تقسیم فضاهای داخلی از این اطلاعات استفاده می کنیم . همچنین متوجه میشویم که قسمت پشت ساختمان از ۹ تا ۱۸ سایه می باشد ، پس اگر کاربری داشتیم که به نور نیاز داشت به این موضوع توجه می کنیم یا اگر گونه خاص درخت داریم که به نور نیاز دارد نباید این جا قرار دهیم یا ممکن است ساختمانی در نزدیکی سایت باشد که بلند باشد و همیشه سایه آن قسمتی از سایت را می گیرد ، آن را در طراحی فضا در نظر میگیریم .
 نشانه :
یک نقطه شاخص در سایت است که مردم آن را می شناسند و توی ذهن و خاطرشان تاثیرگذار است . این نشانه می تواند در سطح یک شهر مطرح شود یا در سطح یک محله !
مثلا برج میلاد به عنوان که نشانه ی شهری مطرح شد ” یا مصلی اصفهان ” در هرجای شهر که بایستید تقریبا میتوانید آن را مشاهده کنید . یا اطراف میدان نقش جهان گنبد مسجد جامع شاه عباس صفوی را میتوانید مشاهده کنید .
نشانه در سطح یک محله : مثلا در یک محله یک درخت در وسط یک کوچه است یا یک ساختمان بلند در نبش یک کوچه نشانه می شود . در واقع نشانه برای مردم نقش جهت یاب و آدرس پیدا کردن را دارد . ممکن است خود اثر هیچ شاخصه ای نداشته باشد اما از نظر کاربری حائز اهمیت است ۱ سینما در یک محله نشانه است .
پس نشانه می تواند یک بنا باشد ، می تواند یک عنصر طبیعی باشد یا می تواند کاربری خاصی داشته باشد یا حتی می تواند یک مجسمه باشد !


نحوه تحلیل سایت

پتانسیل ها:

اطلاعات این بخش شامل مطالعه بر روی ویژگی های خاص سایت همچون: عناصر حساس، صدا، رایحه های خوشایند و ناخوشایند،آلودگی صوتی و هوایی، دیدهای مطلوب و نامطلوب و … می باشد که داده های این بخش نیز لزوما می بایست با پیمایش زمین و اطراف آن و با مصاحبه با اهالی منطقه جمع آوری گردد.

اقلیم:

بررسی نکاتی همچون میزان بارندگی برف و باران، رطوبت و دمای محلی در زمان های مختلف ماهانه و سالانه، مسیر خورشید و زاویه عمودی آن در مواقع متعدد سال، بادهای مطلوب و نامطلوب در این دسته جای می گیرند.

امکان دارد که در یک سایت عناصر طبیعی و مصنوعی بسیاری وجود داشته باشند که باید در طراحی مورد توجه و بررسی قرار بگیرند . بعضی از این عناصر به صورت مستقیم و بعضی به صورت غیر مستقیم در طراحی پلان تاثیر می گذارند . مانند… نور ،باد ، دید و منظر ،آلودگی صوتی و…

نحوه تحلیل سایت

در یک تحلیل سایت خوب باید تنها عناصر مصنوعی و طبیعی که در طراحی پلان موضوع مورد نظر تاثیر می گذارند ، تحلیل شوند و از شلوغ کردن سایت با دیاگرام های فرعی و زیادی پرهیز شود.

تحلیل سایت توسط علائم متفاوتی قابل انجام است که میتوان این علائم را زبان مشترک بین معماران دانست. مهمتر از این علائم مشترک بینش و دانش معمار است که میتواند در به کار بردن این علائم درست عمل کرده ،ویژگی های سایت را معرفی کند . در زیر ابتدا این علائم معرفی شده اند و سپس چند نمونه سایت که تحلیل کامل شده اند.
در انتها پیشنهاد میکنم دوستان کتاب چگونه معمارانه طراحی کنیم جلد دوم که مولفش آقای احسان طایفه هست رو حتما تهیه کنید.

علائم:


نمونه سایت تحلیل شده

ارسال به دوستان در تلگرام

—-————————————————————————————

برای مشاهده هر کدام از موارد زیر کافیست روی عنوان موردنظر کلیک کنید.

جهت مشاهده رساله و مطالعات بیشتر به صورت رایگان  اینجا را کلیک کنید.

جهت مشاهده و دانلود رایگان مقالات معماری اینجا را کلیک کنید.

جهت مشاهده نقشه و پلان های معماری به صورت رایگان  اینجا را کلیک کنید.

جهت یادگیری اتوکد در  معماری به صورت رایگان  اینجا را کلیک کنید.

جهت یادگیری فتوشاپ در  معماری به صورت رایگان  اینجا را کلیک کنید.

جهت یادگیری تری دی مکس در  معماری به صورت رایگان  اینجا را کلیک کنید.

جهت یادگیری وی ری  در  معماری به صورت رایگان  اینجا را کلیک کنید.

جهت یادگیری راندو به صورت رایگان و مشاهده نمونه های موردی اینجا را کلیک کنید.

جهت یادگیری نحوه محوطه سازی در معماری و مشاهده نمونه های موردی اینجا را کلیک کنید.

برای هرچه بهتر شدن مطالب سایت ما را از دیدگاه سازنده خود آگاه سازید.

مطلب پیشنهادی

نمونه های موردی از راندو با ماژیک

نمونه های موردی از راندو با ماژیک …….. ……………………………………………………………………. جهت مشاهده عناوین زیر کافیست روی …

8 دیدگاه

 1. آسمان مجازی پرشین اسکای

  سلام خیلی خیلی ممنون از مطالب مفیدتون مطالب تون به درد بخور و عالی هست بسیار بسیار ممنونم آسمان مجازی پرشین اسکای

 2. سقف کاذب ابرارسازه

  عالی بود بسیار ممنونم

 3. عاللللللللللیییییییییییی

 4. آنالیز سایت و تحلیلش از جمله مهمترین کارهاست ممنون از طالب مفیدتون
  موفق باشید

 5. سلام
  ممنون از سایت خوبتون ولی اگه میشد داخل یک مجموعه قرار میدادید عالی تر میشد

 6. خیلییییییییییییییییی ممنون عااااااااااااالی بوووووووووووووووود

 7. سلام علیکم ممنون از شما

 8. ممنون از مطلب ارزشمندتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
.

Powered by themekiller.com