خانه / پاورپوینت / کانسپت و پست پروداکشن

کانسپت و پست پروداکشن

کانسپت و پست پروداکشن چیست؟ downloadدر این قسمت میخوام معنی پست پروداکشن و کانسپت رو برای معماران آینده و معمار دوستان در حد توان خودم توضیح بدم .

کانسپت چیست؟

کانسپت در لغت به معنای مفهوم , فکر و  تصور کلی است که کانسپت را میتوان هدف طراحی یک پروژه نامید و یا روش و زبان معمار برای تبادل اندیشه با دیگران است و چگونگی شکلگیری اندیشه معمار در زبان  معماریست.

 از دهه ۶۰ میلادی تا کنون ارزیابی کانسپت در معماری مسئله مهم و تعیین کننده در ارزش دهی و ارزشگذاری بر معماریست که  برای تعیین ارزش کانسپت در معماری باید سه نکته را مورد بررسی قرار داد :

۱-      ایده و تفکر معمار که بر اساس آن پروسه طراحی صورت گرفته است.

۲-      توانایی معمار در نحوه پردازش کانسپت

۳-      دانش معمار و احاطه کامل او بر معماری

download-4hemisferic

انواع کانسپت :

 کانسپت چکیده مفهوم و اندیشه نهفته در طرح معماری است, این مفهوم می تواند:
قیاسی باشد: (analogies)  که به معنی الگو گیری از ویژگیهایی که برای طرح مفیدند . مثل الگو گیری از روابط معماری گذشته برای  یک طرح یا مقیاس قرار دادن کار هنرمندان در استودیو برای طراحی یک ساختمان آزمایشگاه ( لویی کان – ساختمان تحقیقات پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا)

استعاری و تشبیهی باشد: ( metaphors and similess) مثلا استفاده از یک عنصر معماری برای به یاد آوردن یک مساله خاص ، (استعاره در ادبیات را ببینید) و یا به صورتی که عنصری را بتوانیم به موضوعی تشبیه کنیم مثل قاب سازی به دعوت .

جوهری باشد : ( essences) توجه به جوهره درونی فضای معماری، مثلا طراحی یک فضا با حس روحانی و تفکر برانگیز ( در مقاله مرجع از  فضاهای لابی هتل اثر جان پورتمن مثال زده شده.

برنامه ای باشد :(programmatic ) که در آن توجه به حل مسئله عملکردی و برنامه طرح در درجه اول قرار دارد، مثل خیلی از کارهای معماری مدرن.

ایده آل گرایانه باشد : که ایده آلهای معمار در آن اولویت می یابد . مثلا توجه به معماری سبز و بهینه سازی مصرف انرژی . یا ایده آل گرایی میس واندر روهه در اغلب طرح هایش که برنامه طرح را تحت الشعاع قرار میداد.
و من اضافه می کنم کانسپت یا مفهوم نهفته در یک طرح ورای همه این تعاریف وقتی برای شما روشن میشود که بگویید : “ایده من در این طرح این است که  …” یعنی تفکری که از آن به بعد طرح و برنامه معماری شکل داده میشود . منتها لازم است به نکته ظریفی اشاره شود ، اینکه داشتن کانسپت به معنی درستی آن کانسپت نیست ، در این راه ، بی راهه ها زیادند مثلا ایده کرم خاکی یک بی راهه است.

www-cadyar05download-2

سلسله مراتب کانسپت :

درک رابطه تقدم و تاخری موجود بین تصور, ایده, کانسپت در واقع سرآغاز روند دستیابی به کانسپتی مناسب برای یک بناست این رابطه به این صورت ترتیب داده میشود : تصور, ایده و کانسپت. که بر اساس الگوی افزایش پیچیدگی , متناسب بودن و عمق فکری است.

برای دانستن کانسپت ۲ نکته را باید بدانیم : اول اینکه کانسپت لزوما مساله ای عجیب و غریب و یک شعر الهام شده نیست همیشه ما کلیسای نور تادائو آندو یا کلیسای رونشان لوکور بورزیه را طراحی نمیکنیم کانسپت میتواند یک ترکیب خوب حجمی به همراه فضاهای تامل برانگیز معمارانه باشد مثل کارهای ریچارد میر. ثانیا همیشه لازم نیست طرح ما دارای کانسپت خاص درونی باشد رسیدن به عملکرد بهینه  اولین  انتظاریست  که از یک معمار میرود.

شاید پرداختن به یک دور باطل باشد اما ملاکهای ارزش گذاری در ذهن انسان معیارهای معناگر ومفهوم ساز هستند موسیقی با نت ها نواخته میشود, شعر با کلمات سروده میشود معماری نیز برای نواخته شدن و یا حتی سروده شدن احتیاج به ایده و کانسپت دارد تا به فضا فرم ببخشد و احساسات انسانی را بیدار کند.

سخن اخر اینکه بحث کانسپت یک بحث عمیق و طولانی است من از دیدگاه خود به آن پرداختم در دانشکده های معماری اساتیدی که خود گاها از درک صحیح این مساله ناتوانند توانایی روشن کردن راه را برای دانشجو ندارند و دانشجوی سرگردان در پی خرید کانسپت است با این حال به هیچ وجه از نظر من اعتراض دانشجویان پذیرفته نیست.

پست پروداکشن هم بعد از رندر نهایی ، یه مرحله ایی هست که توسط نرم افزارهایی(فتوشاپ ، نیوک ،  افترافکت  و ….) عکس ها رو ویرایش می کند که  روی رندر کار می کنند مثلا نور رو تصحیح می کنن یا رنگ بعضی از مدلها و کنتراست یا اضافه می کنن یا کم می کنند.

برای آموزش رایگان پست پرداکشن با فتوشاپ و وی ری با زبان فارسی  اینجا را کلیک کنید.

چند نموه ایده گرفته شده از انسان

 download-1 ka-1 ka-4ایده گرفته شده از وسایل

ka-5 images-5

ایده و کانسپت در معماری جهان!

یک معمار خوش ذوق برای اینکه بتواند قدمی در راه ساخت فضایی بدون آلودگی بردارد ، یک پارک شناور ساخته است که هرچند دردی از انسان ها را دوا نمی کند ، اما برای نجات حیات وحش ایده ای بسیار زیبا و کارساز و جذاب است و میتواند پناهگاهی امن برای حیوانات گوناگون باشد.

www-cadyar

کوئن اولتوئیس، سازنده این پارک شناور که از چند لایه ی زیستگاه سبز تشکیل شده در نمایشگاهی پرده برداری کرد. این زیستگاه با ارزش که بخشی از آن در زیر آب و بخش دیگر آن روی آب قرار دارد، برای زندگی پرندگان، زنبورها، خفاش ها و سایر حیوانات کوچک مناسب است.

 www-cadyar

بخش زیر آب این زیستگاه نیز محیطی سالم را برای موجودات آبزی فراهم می کند؛ محیطی که امکان رشد هم در آن وجود دارد.

www-cadyar

و اینم چند نمونه دیگه….

735579_dhxgvwjj 735579_e14axqq9 www-cadyar-com-7

یک پارکینگ طبقاتی که از شکل زیر کانسپت گرفته

www-cadyar-com-8

www-cadyar-com-9

برای آموزش رایگان پست پرداکشن با فتوشاپ و وی ری با زبان فارسی  اینجا را کلیک کنید.

……………………………………………………………………………………….

برای هرچه بهتر شدن مطالب سایت ما را از دیدگاه سازنده خود آگاه سازید.

جهت مشاهده مقالات معماری بیشتر اینجا را کلیک کنید.

مطلب پیشنهادی

تحلیل نمونه موردی بیمارستان خارجی (امریکا و هلند)

تحلیل نمونه موردی بیمارستان خارجی (امریکا و هلند)

تحلیل نمونه موردی بیمارستان خارجی (امریکا و هلند) عنوان پروژه : تحلیل نمونه موردی بیمارستان خارجی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
.

Powered by themekiller.com